top of page

Odbudowa uszkodzonych zębów w Święta

Dlaczego uszkodzony ząb wymaga odbudowy?

Odbudowa uszkodzonych zębów to zabieg, jakiemu – z różnych powodów – każdy pacjent poddaje się wiele razy w życiu. Jest to niezbędne nie tylko ze względu na estetyczny uśmiech. Wszelkie uszkodzenia mogą:

  • zaburzać działanie całego narządu żucia, 

  • stać się przyczyną silnych dolegliwości bólowych,

  • prowadzić do przemieszczania się zdrowych zębów, wad zgryzu, 

  • wywołać infekcje w jamie ustnej, a nawet zakażenia ogólnoustrojowe.

 

Z powyższych względów ubytki w uzębieniu, niezależnie od ich przyczyny, zawsze są wskazaniem do wizyty u stomatologa. O ile jednak np. odbudowa zęba po leczeniu kanałowym to zwykle procedura planowa, którą można wykonać we wskazanym przez stomatologa terminie (do jej chwili ząb jest odpowiednio zabezpieczony), to już uszkodzenia mechaniczne wymagają natychmiastowej interwencji. Na szczęście współczesna stomatologia zna wiele sposobów na uratowanie, a nawet przywrócenie poprzedniego kształtu zęba, który uległ złamaniu.

Jakie są wskazania do pilnej odbudowy zębów?

Problemy wymagające pilnej wizyty w gabinecie dentystycznym to:

  • ukruszenie zęba,

  • pęknięcie zęba,

  • złamanie zęba,

  • wybicie zęba,

  • wypadnięcie wypełnienia.

 

Do uszkodzenia zęba może dojść w wielu sytuacjach. Najczęściej przyczyną są urazy podczas aktywności sportowej (niekoniecznie przy sportach kontaktowych – równie dobrze można złamać ząb podczas jazdy rowerem) lub w wypadkach komunikacyjnych. Nierzadko także ułamana korona czy uszkodzona plomba to konsekwencja jedzenia orzechów czy surowej marchwi. Albo tak ryzykownych działań, jak otwieranie zębami butelki z kapslem. Jeśli ząb osłabiony jest na skutek zaawansowanej próchnicy, niedoborów wapnia czy witaminy D, może ukruszyć się nawet podczas gryzienia miękkich pokarmów.

 

W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zębów należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Zwlekanie z wizytą u dentysty może mieć poważne konsekwencje, z nieodwracalną utratą zniszczonych zębów włącznie. Ponieważ do wyżej opisanych zdarzeń dochodzi najczęściej w czasie wolnym – podczas podróży, rekreacji na świeżym powietrzu czy rodzinnego obiadu – warto szukać pomocy w pogotowiu stomatologicznym. Szybką odbudowę zęba po urazie możemy wykonać w naszym gabinecie w Legnicy, czynnym we wszystkie niedziele i święta.

Jak postępować w przypadku ułamania zęba?

Nawet lekko ukruszony ząb albo ubytek w starym wypełnieniu to problemy, których nie wolno bagatelizować, zwłaszcza jeśli nie są one skutkiem urazu. Może bowiem okazać się, że ząb wymaga pilnego leczenia.  Jeśli nie doszło do naruszenia miazgi, warto zachować odłamany kawałek zęba. O ile uszkodzenie dotyczy zębów przednich, które nie miały wypełnień, możemy podjąć próbę doklejenia ułamanego fragmentu.

 

W przypadku uszkodzeń pozostałych zębów ubytki uzupełnimy światłoutwardzalnym wypełnieniem kompozytowym lub nadbudujemy licówką. Złamanie z uszkodzeniem miazgi wymaga zaś leczenia kanałowego, po którym niezbędna jest odbudowa estetyczna zęba połączona z jego wzmocnieniem (np. z użyciem włókna szklanego). 

 

Niekiedy ułamanego zęba nie można już uratować. Wówczas niezbędna jest jego ekstrakcja. Taki powstały po urazie ubytek można uzupełnić implantem albo poprzez założenie mostu protetycznego.

Odbudowa zęba w niedziele lub święta u dentysty

Jak postępować w przypadku wybicia zęba?

Paradoksalnie, często najmniej skomplikowana jest odbudowa zębów przednich (raczej nie zdarza się to w przypadku zębów trzonowych), które zostały całkowicie wybite. A właściwie nie tyle odbudowa, co reimplantacja. Jeśli pacjentowi uda się prawidłowo zabezpieczyć utracony kieł czy siekacz, możliwe jest jego ponowne umieszczenie w zębodole. Wymaga to jednak bardzo szybkiego działania.

 

Wybity ząb należy podnieść za część koronową i umieścić np. w soli fizjologicznej, pasteryzowanym mleku albo własnej ślinie. Przechowywanie zęba w suchym środowisku lub zwykłej wodzie przyspieszy jego obumieranie. Pacjent ma około godzinę, by zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Im szybciej to nastąpi, tym większa szansa na udaną reimplantację.

 

Wybity ząb wprowadzamy ponownie do kości i unieruchamiamy specjalną szyną. Po tym zabiegu przez około dwa tygodnie należy ściśle przestrzegać specjalnych zasad higieny jamy ustnej, stosować miękką dietę i unikać sytuacji, które mogłyby spowodować ponowny uraz. W późniejszym okresie ząb może wymagać leczenia kanałowego. Niekiedy jednak udaje się przywrócić jego fizjologiczne funkcjonowanie.

bottom of page